Gürcistan Amerikan üniversitesi

TARİH

        Gürcistan Amerikan Üniversitesi, 2001 yılında Gürcistan Devlet Üniversitesi’ndeki çalışmaları sırasında, Helen Jamarjashvili’nin MBA projesi olarak başlamıştır. Başlangıçta adı Kafkasya Amerikan Üniversitesi olan Gürcistan Devlet Üniversitesi, bir hukuk fakültesi olarak görülüyor, yüksek ihtisas ve lisans dereceleri veriyordu.

        Bayan Jamarjashvili Atlanta’da, önde gelen Amerikalı ve uluslararası bir avukat olan Kenneth A. Cutshaw’la tanıştı. Bay Cutshaw, bu girişimi bir MBA projesi olmaktan çıkarıp gerçek bir üniversiteye dönüştürmeyi samimiyetle istediğini ifade etti ve Washington DC’deki öncü bir Amerikan Hukuk Fakültesi olan Amerikan Üniversitesi Washington Hukuk Akademisi’yle bağlantı sağlama konusunda yardım etmeyi kabul etti.

        Bayan Jamarjashvili 2002 yılının başında Tiflis’e döndü ve uygun bir yatırımcı arayışına başladı. Gürcistan Hükümeti’ne BTC ve SCP boru hatlarıyla ilgili olarak yardım eden, ABD finanslı bir danışman olan R. Michael Cowgill’le tanışması bu döneme denk gelir. Bay Cowgill, üniversitenin başlangıç aşamasında Bayan Jamarjashvili’ye tanışman olarak yardım etme konusunda anlaştı ve daha sonradan yatırımcı bulunduğunda da, başkanlık pozisyonunu kabul etti.

        Tiflis’te iki tane daha uluslararası işletme okulu olsa da, işletme ve hukuk alanlarındaki birleşik dereceler dâhil olmak üzere iş camiasının ihtiyaç duyduğu yeni ek dersleri sunabilecek batı tarzında bir üniversiteye Gürcistan sınırları içerisinde hala ihtiyaç duyuluyordu. Bu nedenle, üniversiteye bir işletme okulunun eklenmesine karar verildi. 

        Tek bir yatırımcıyla yapılan neredeyse üç yıllık başarısız yatırım senaryolarının ardından, 2005 yılının Şubat ayında, Amerikan ve Gürcü yatırımcılardan oluşan bir limited şirket oluşturuldu ve kaydedildi. Bu limited şirket ve onun yönetim kurulu, üniversitenin mali ve işletimsel denetiminin en katı uluslararası yasal, etik ve eğitimsel standartlara uymasını sağlamak için çalışacak bir grup güvenilir ve dürüst bireyi bir araya getirdi.