Tiflis Devlet Tıp üniversitesi

gürcistanda eğitim

gürcistanda eğitimgürcistanda eğitim

Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi Tarihi

        Üniversite resmi olarak Gürcistan Kralı Mimar David’i anma günü olan 8 Şubat 1918 tarihinde kuruldu. O zamandan beri bu tarih ülke tarihindeki en önemli olaylardan biri olarak geçmektedir

        Gürcistan Üniversitesi kurucuları, Yüksek Tıp Eğitimi vermenin önemini çok iyi biliyorlardı. Üniversitenin kurulmasında öncülük eden Profesör Ivane Javakhishvili, Tıp Fakültesi’nin neden kurulması gerektiği hakkında konuşuyordu: “Ülkemizdeki hayvanlar ve bitkiler üzerine araştırma yapmamız gereklidir. Pek çok insan hastalıklarının çeşitli karakteristik özellikleri vardır ve çoğu da henüz araştırılmamıştır. Bu yüzden, üniversitemizin Tıp ve Doğal Bilimler Fakülteleri’ndeki bilim çalışanlarının çalışma alanları çok zorlu ve geniştir.”

        Üniversitenin ilk rektörü Profesör Petre Melkishvili, tıp fakültesinin kurulmasını aktif olarak destekliyordu. “Gürcistanlı Hekimler ve Doğal Bilimler Topluluğu” toplantısında (12 Ekim 1917), tıp ve doğal bilimler fakültesinin açılmasının gerekliliği hakkında düşüncelerini paylaştı.

        27 Şubat 1918’de Üniversite Profesörleri Fakülte Kurulu, Tıp Fakültesinin kurulması gerektiğini kabul etti. 17 Haziran’da Gürcistanlı Doktorlar ve Doğal Bilimciler Kurulu, Başkan Spiridon Virsaladze önderliğinde Matematik-Doğal Bilimler ve Tıp Fakültesi’nin açılmasına karar verdi

        10 haziran 1930’da Tiflis Devlet Üniversitesi düzenlendi ve Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi kuruldu. Bu, Gürcistan’daki Yüksek Tıp Eğitimi ve Tıp Bilimlerinin gelişmesi için çok güçlü bir teşvik oldu.

Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi kurulduğunda üç fakülteden oluşuyordu: Tıbbi-Prevantif (Ağız Bilimi dahil), Sıhhi-Prevantif ve Eczacılık Kimyası.
Üniversitenin 80 yıllık geçmişi boyunca çeşitli dönemlerde kurulan ve faaliyet gösteren fakülteler şunlardır: Pediatri (1931’den beri), Ağız Bilimi (1936’dan beri), Askeri Tıp (1993’ten beri), Tıbbi Biyoloji (1994’ten beri), Psikosomatik Tıp ve Psikoterapi (1996’dan beri).

        Bugüne kadar Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi’nde beş fakülte açılmıştır: Tıp, Ağız Bilimi, Eczacılık, Halk Sağlığı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon. Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi’nde dört Yüksek Öğrenim Programı verilmektedir: Genel Hemşirelik Eğitimi, Ebelik, Tıbbi Araç Teknisyenliği ve Eczacılık Teknisyenliği.