Gürcistan'da Yasam

 

Gürcistan toplam 4,4 milyon nüfusa sahiptir. ülkenin baskenti Tiflis`dir ve yaklasik 1,3 milyonluk nüfusuyla ülkenin insan yogunlugu en fazla olan kentidir.Diger büyük sehirleri Kutaisi,Rustavi,Batum,Sukhumi ve Gori (Joseph Stalin in dogdugu sehir).1991`den beri parlamenter/demokratik cumhuriyete sahiptir; devlet yasalari millet meclisi tarafindan çikarilir.

        Cumhurbaskani halk tarafindan dogrudan seçilir. Resmi dil Gürcüce`dir.Gürcistan in güneydogusunda agirlikli olarak; Tiflis te ise %15-20 oraninda Azerice; Kuzeyinde agirlikli olarak;Gürcistan genelinde ise orta yas ve üzeri herkes Rusça konusabilmektedir. Kisi basina düşen gayri safi milli hasila 749,2 $ (2006 yili 2.donem)`dir.

        69.700 kilometrekare bir alan üzerine yayilmis olan ve Türkiye,Rusya,Azerbaycan ve Ermenistan tarafindan çevrilmis olan ülkenin yarisi ormanlik alandir.Tiflis gerek yazin gerekse kisin çok iliman bir iklime sahiptir;kis mevsiminde kar neredeyse hiç yagmamakta yada bir hafta etkili olabilmektedir. Kayak, dag ve göl belgeleri, gezi parkurlari ve elbetteki kültür/sanat/müzik etkinlikleri ve güzel kentleriyle heryil çok sayidaki turisti çeker.

Para Birimi

        Gürcistan'in para birimi Lari`dir. Herhangi bir bankadan, havaalani veya kent merkezi gibi yerlerde bulunan döviz bürolari veya makinelerden, çogu oteller ve bazi seyahat acentalarinda Euro/Dolar bozdurabilirsiniz.

Yaşam Giderleri

        Yasam giderleri kisiden kisiye farklilik gösterir elbette, fakat asagida tahmini bir rakam verilmeye çalisilmistir.

        Yurtta kalan bir ögrencinin Barınma giderinin hesaplanmasinda, yurdun yerine ve durumuna göre, 100$ ile 170$, arasinda degisen bir rakamdan hareket edilebilir.Yurt ücretine günde 2 ögün yemek dahildir. Eger ev kiralamak isterseniz iki odali bir ev için 200$ ila 400$ arasinda, evin mevkiine ve genel durumuna göre degisen bir meblagi gözden çikarmaniz gerekmektedir.

        Toplu tasima ücretleri Türk lirasi olarak; metro ve otobüsler 35 kurusdan daha az, minibüsler ise 40 kurus civarindadir .Böylece aylik ulasim masrafiniz sadece 10 TL civarinda olacaktir.

        Ayrica her ögrencinin yaptirmasi gereken ve tüm acil saglik hizmetlerinden yararlanabilecegi saglik sigortasi yillik yaklasik 80 Dolar dir.

         Ögrencinin beslenme ve kisisel giderleri dogal olarak ögrencinin yasam tarzina ve aliskanliklarina göre belirlenir, fakat rakami saptama noktasinda ortalama 100 dolardan hareket etmek gerekir.

Geçici Barınma

        Otel ve pansiyonlarda gecelik oda fiyatlari 20 dolar ile 40 dolar arasinda degismektedir. Kurumumuz ögrencilerine en kisa zamanda Kalıcı Barınma yeri ayarlanmasinda yardimci olunacaktir.

Kalıcı Barınma

        Bir ev bulmanin en hizli yolu yerel gazetelerde çikan ilanlari takip etmek ya da bir emlak bürosu ile görüsmektir. Tiflis teki mobilyali ya da mobilyasiz dairelerin aylik kiralari 200-400 dolar arasindadir (iki oda +salon + mutfak + banyo). Kiralar evin bulundugu yere ve evin niteligine bagli olarak degismektedir. Resmi ögrenci yurtlari işin bekleme süreleri vardir ve en geç bir sömestre önce basvuru yapmak gerekmektedir. Eurostar Yurtdışı Egitim Danismanligi anlasmali kurum ve kuruluslari vasitasiyla ögrencilerine yapmak istedikleri harcamaya uygun, okuyacaklari üniversiteye yakin, temiz ve güzel bir yurt veya ev ayarlamaktadir ve bu hizmet ücretsiz sundugumuz egitim danismanligi servis paketine dahildir.

Sağlik Sigortası

        Gürcistan`da devlet üniversitelerinde yada devlet tarafindan taninan üniversite ve yüksekokullarda okuyan ögrenciler saglik sigortasi yaptirmak zorundadir. Saglik sigortasi hastane ve doktor masraflarinin acil müdahalelerde tamamini kapsar.Bu zorunlu olan sigorta nesididir;istege bagli olarak ayda 20 dolar karsiliginda genel saglik sigortasi yaptirilabilir. Bu basvuruyu N.G.G olarak ögrencimizle birlikte yapariz.

Trafik

        Gürcistan da soför olarak trafige çikmak için Türkiye`de aldiginiz ehliyeti kullanabileceginiz gibi Gürcistan da 1 ay kursa giderek yaklasik 150-200 $ a da ehliyet alabilir bu ehliyeti Türkiye de Türk ehliyetine çevirebilirsiniz. Gürcistan`da özel araba satin almak isteyenler araba pazarlarindan veya özel saticilardan ikinci el arabalari Türkiye sartlarina göre 3 kat daha cazip fiyatlarla edinebilirler.

Ulaşım ve Toplu Taşıma

        Tiflis ile Batum arasinda demiryolu agi vardir. Hizli trenler ile bu mesafe 6 saattir. Sehirlerarasi yolculukta, Türkiye`deki kadar yaygin olmasada, diger bir seçenek olarak otobüs yolculugu gösterilebilir. Son zamanlarda ucuz havayolu tasimaciligi giderek yayginlasmistir.Özellikle yeni açilan Batum havaalanindan birçok Özel Türk havayolu sirketleri Türkiye nin birçok noktasina uçmaktadir ayrica Tiflis-Istanbul hattinda haftada 3 kez THY sefer yapmaktadir .Tiflis sehrindeki toplu tasima, otobüs-metro, son derece gelismis ve kapsamlidir.

Çalışma Saatleri

        Bankalar: Hafta içi: 10.00 - 13.00 ve 14.00 - 17.00; (Merkezi subeler ögle vakitleride açiktir) Ayrica Tiflis te Ziraat Bankasi Tiflis subesi bulunmaktadir bu sekilde para transferlerinizi daha saglikli yapabilirsiniz.
Devlet daireleri: (Yalniz hafta içi çalisir) 10.00`de açilip kapanis saatleri çesitlilik gösterir. Kimi daireler 13.00`e kadar, kimileri 15.00 veya 17.00`ye kadar açiktir.
Postaneler: Hafta içi: 10.00 - 13.00 ve 14.00 - 17.00;Merkez postaneler 10.00-23.00.
Magazalar: Hafta içi: 10.00 - 19.00, Cumartesi,Pazar: 10.00 - 17.00.
Pazar günü tatil olmasi nedeniyle bankalar kapalidir, magazalar, alisveris merkezleri aciktir.