Gürcistan Hakkında

gürcistan hakkında

        Gürcistan, Avrasya’nın Kafkasya bölgesinde yer alır. Doğu Avrupa ve Batı Asya’yı birbirine bağlar ve batısında Karadeniz, kuzeyinde Rusya, güneyinde Türkiye ve Ermenistan, doğusunda da Azerbaycan bulunur. Yüzölçümü 69.700 km2, nüfusu da 4,6 milyonun üzerindedir. Üniter, yarı başkanlık sistemli temsili demokrasi görülür. Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Demokratik Seçim Topluluğu, GUAM Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma Örgütü ve Asya Kalkınma Bankası üyesidir. NATO ve Avrupa Birliği’ne girmeye çalışmaktadır.

        Kura Nehri kıyılarında bulunan Tiflis (kelime anlamı “Sıcak Şehir”), Gürcistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. İsmini bölgede bol miktarda bulunan sıcak kükürt kaynaklarından alır. Rusya İmparatorluğu’na bağlıyken adı Tiflis’ti ve 1936 yılına kadar resmi olarak bu adla bilinmekteydi. Yüzölçümü 726 km2, nüfusu 1.480.000’dir. MS 5.yüzyılda Gürcistanlı İberya Kralı Vakhtang Gorgasali tarafından kurulan şehir, etrafı stratejik olarak konumlanmış dağlar tarafından korunduğu için 6.yüzyılda oğlu Dachi tarafından başkent yapıldı.

        Günümüzde Tiflis önemli bir sanayi, sosyal ve kültür merkezidir. Ayrıca, dünya çapında enerji ve ticaret projeleri için önemli bir transit yolu olarak yeniden kendini göstermektedir. Avrupa ve Asya’nın birleştiği ve tarihi İpek Yolu güzergahında stratejik öneme sahip olan Tiflis, her zaman çeşitli güçlerin ve imparatorlukların çekişmesine sebep olmuştur.

        Şehrin demografisi çeşitlilik gösterir ve tarih boyunca farklı kültür, din ve etnik kökene sahip insanları barındırmıştır. Büyük bir çoğunluk Ortodoks Hristiyanı olsa da Tiflis, dünyada bir sinagog ve caminin yan yana olabileceği (Metekhi Kilisesi’nden birkaç yüz metre ilerde eski Bath bölgesinde) nadir yerlerden (diğerleri Saraybosna ve Paramaribo’dur) biridir.

        Tiflis’te bir tane uluslararası havaalanı bulunur. Tiflis Sameba Katedrali, Özgürlük Meydanı, Sioni Katedrali, Metekhi Kilisesi,  Narikala Kalesi, Gürcistan Meclisi, Rustaveli Bulvarı, Tiflis Opera ve Bale Tiyatrosu, Rustaveli Tiyatrosu, Anchiskhati Bazilikası (şehrin en eski yapısı), Mtatsminda (Kutsal Dağ), Kashveti Kilisesi ve Gürcistan Ulusal ve Tarihi Müzeleri ve sanat galerileri önemli turistik yerlerdir. Tiflis ünlü sanatçıların vatanıdır. Niko Pirosmani ve Lado Gudiashvili, yaptıkları sanat eserlerinde şehir hayatını ölümsüzleştirmiştir.