Dünya'nın En Ucuz Ülkesi Gürcistan


Gürcistan birçok Avrupa ülkesinin aksine, yaşam koşullarının daha hafif olduğu ülkelerden birisidir. Bunda etkili olan en büyük olay, kısa süre önce parçalanma döneminden geçen ülkede yaşayan insanların alım gücünün düşüklüğü olarak gösterilmektedir. Ayrıca Gürcü halkının birçok halktan daha fazla rahatına düşkün olduğu gözlemlenmektedir.

dunyanın-en-ucuz-ulkesı-gurcıstan Gürcistan, maddi olarak bir öğrencinin sıkıntı yaşamadan eğitim görmesi için uygun şartlara sahiptir. Ulaşım ve barınma ücretleri Türkiye’de dâhil olmak üzere birçok ülkeden daha düşük düzeydedir. Örneğin şehir içi taşımacılığında toplu taşıma araçlarını kullanmak isteyen bir öğrenci, Türk lirası ile 30 kuruş karşılığında bu ihtiyacını giderebilmektedir. Eğer minibüs ile ulaşım yapmak istiyorsa 40 kuruş gibi düşük bir bedel karşılığında yolculuğunu tamamlayabilecektir.

dunyanın-en-ucuz-ulkesı-gurcıstan

Her açıdan ucuz yaşam koşullarına sahip olan Gürcistan, otomotiv sektöründeki alım imkânları ile bu ülkeye üniversite eğitimi almak için gelen öğrencilerin ilgisini çekiyor. Öğrenci beğendiği bir otomobili Türkiye şartlarının dörtte biri fiyatına alabiliyor. Ayrıca Gürcistan’da ehliyet bile oldukça küçük fiyatlar ile alınabiliyor. 1 aylık bir kurs sonucunda, ortalama 150-200 Türk lirası karşılığında ehliyet alınabiliyor, ayrıca Türkiye ye dönüldüğünde ehliyet Türkiye ehliyeti ile değiştirilebiliyor.

Gürcistan’da barınma koşulları da oldukça düşük ücret karşılığında giderilebiliyor. Öğrenci olarak ülkeye gelen birey, yurtta barınmayı tercih ederse, 100 dolar ile 170 dolar arasında değişen fiyatlar arasında seçim yapabiliyor. Türkiye’de barınma hizmeti veren yurtlar ile birebir eşit imkânlara sahip olan yurtlarda 2 öğün yemek, çamaşır ve ütü hizmeti veriliyor.
dunyanın-en-ucuz-ulkesı-gurcıstan
Gürcistan’da
yüksek eğitim
almak isteyen birey, yurtta barınma olayına sıcak bakmıyorsa, öğrenci şartlarına uygun kiralık daireler bulunabiliyor. Emlak ofisleri ile irtibat kurulduğunda eşyalı ve ısıtma sistemine sahip evler temin edilebiliyor. Bu evlerin aylık kirası evin özelliklerine göre 200 dolar ile 350 dolar arasında değişebiliyor.

Gürcistan her açıdan ucuzluklar ülkesi olarak bilinir. Bazı istisnai durumlar hariç öğrencilik hayatının maddi açıdan sıkıntılı bir dönem olduğu herkesçe bilinmektedir. Öğrenci Gürcistan’da eğitim almayı tercih ederek hem harç bedeli olarak hem de yaşam koşulları olarak daha az para ile geçinebilmektedir.